Какво трябва да знаем за предстоящите промени в Рекламата на кредити
Нова Директива 2023/2025 на Европейския съюз ще определя рамките, в които ще се развива потребителското кредитиране. Директивата е приета на 18.10.2023 г. и задължава всички държави членки на съюза да приравнят законодателството си с промените, които директивата въвежда. Крайния срок за транспониране на директивата в българското законодателство е 2 години, а до 3 години новият регламент трябва да се приложи.
Главният акцент на промените е в това, че кредиторът трябва да работи в полза на кредитополучателя. Директивата поставя по-високо ниво на защита на потребителите и изисква те да получават по-обемна и много конкретна предварителна информация, свръзана с условията на кредита. В нея се забраняват различни рискови и подвеждащи практики и се дават по-конкретни рамки за развитие на кредитните отношения Кредитор-Потребител. Директивата представлява осъвременена и подобрена версия на предходния норматив за потребителски кредити от 2008 г. и цели да подобри условията за получаване на кредит в единния европейски пазар. В нея се отчитат настъпилите промени на пазара за последните години, по-големите технически възможности на дигитализацията и променената онлайн среда. Тя адаптира бизнеса към новите еропейски и световни реалности.
Промени в Рекламата на потребителски кредити.
Директивата въвежда предупредително съобщение към клиентите: "Внимание! Заемането на пари струва пари." или равносилна формулировка. Такъв вид предупреждения в рекламата се използват в хазарта и при тютюневите изделия. С новите правила това ще се изисква и за потребителските кредити.
Рекламата на кредити следва да се промени в посока към по-голяма конкретизация. Тя трябва да представя точна и ясна информация за кредита. Маркетинговите съобщения трябва да са коректни по своята същност.
Рекламата трябва да съдържа точни цифрови параметри и стандартна информация, за да могат потребителите лесно да се ориентират за стойностните параметри на кредита. Стандартната информация от своя страна трябва да е съобразена с начина на представяне - писмено или звуково. Трябва да се чува добре и да е четлива. Рекламата трябва да съдържа ясна информация за:
Стандартната информация, посочена в регламата, задължително трбява да се конкретизира с представителен пример.
С новата директива се забранява рекламирането на кредити, в които рекламата:
В допълнение, всяка дърцава членка на ЕС следва да обмисли дали да въведе ограничения, свързани с бързината и лекотата на получаване на кредит. А именно, не следва да се акцентира, че кредитните отношения са лесни и получаването на кредит е бързо.
Ясно се дефинира начина на представяне на маркетинговите съобщения - единствено в интерес на потребителя.